1997 1999 2003 2004 2005 2008 2009 2011 2012 2014 2016
MMORPG ╟────┴────┴────┼────┴────┴────┴────┴────┴────┴────┴────┴────┴────┼────┴────┴────┴────┴────┴────┴────►
Ultima Online EQ EVE L2 EQ2 WoW GW AoC Aion Rift SWTOR TERA GW2 ESO AA Black Desert Bless
Hráli jsme
Významný historický mezník
Zrod Vykalených Čepelí
Interesantní

Počátek

Události

Pel-mel

Galerie

TS3IP: 147.228.101.85
Heslo: TERA

DiscordVykaleneCepele


UdálostiMMO standard

MMO žánr nás doprovází již od roku 1997, ale od té doby se mnohé změnilo a ne vše k lepšímu. Proto bych chtěl v tomto článku definovat základní standardy pro kvalitní MMO hru. Jsou totiž principy, které u žánru MMO není radno modifikovat, nebo je úplně odepřít.

A nyní již v bodech shrnuto, co je třeba dodržet a v opačném případě, co hru doslova zabíjí:
 1. Otevřený svět
 2. Plnohodnotně otevřený svět pokud možno bez instancí a bez terénních koridorových omezení.

 3. Volný obchod
 4. Umožňovat hráčům volný prodej všeho a všude. Přesněji řečeno umožnit prodej veškerých předmětů, nehledě na jejich vázanost, vzácnost, stupeň vylepšení a jiné omezující faktory. Pokud by bylo třeba nastavit nějaké omezení v množství míst volného prodeje, pak stanovit centralizované zóny, to jest klíčová místa kupeckých cest. Rozhodně neumožňovat aukce v globálním měřítku (napříč serverem). Kompromisním řešením jsou lokální aukce, které lze provozovat v rámci regionu. Typickým zabijákem MMO jsou bound itemy. Zrušit !!!

 5. Přirozená politika
 6. Není třeba vytvářet rasové frakce s konfliktní historií. Potřeba PvP a vzájemných konfliktů přichází sama postupem času.

 7. Nerozlišovat PvE a PvP servery
 8. Veškeré konflikty by se měly odehrávat ve společném světě. Žádné battlegrouny, žádné instance, žádné separování herní komunity. Čili umožnit svobodné PvP s PK postihy.

 9. Vlastnictví
 10. Ověřené koření endgame v podobě dobývání hradů s tím, že pokud něco získám, musí mi to nějakou dobu patřit, abych z toho měl dobrý pocit a patřičné benefity.

 11. Reálné cestování
 12. Neusnadňovat cestování velkým množstvím teleportů, svitků nebo skillů. Cesta z bodu A do bodu B by měla zabrat přirozeně nějakou dobu a počítat s tím, že ne vždy dorazíte včas.

 13. Veřejné výzvy
 14. World Bossové a RB akce v otevřeném světě jsou nejkomplexnější zábavou kombinující PvE s PvP. Představte si, že se jedna parta pere s druhou za účelem skolení nějakého štědrého bosíka.

 15. Redukované množství itemů včetně jejich stupňů vzácnosti
 16. Člověk by měl za určitou dobu hraní poznat, kdo jakou výbavou disponuje. Jde o to, nezanášet databáze zbytečnými odpadky. A v zásadě nerozlišovat PvE a PvP výbavu, protože jeden svět si zaslouží jednotná pravidla bez bonusů pro PvP zaměření!

 17. Možnost dropu štěstí
 18. I ta nejlepší věc by měla padnout z obyčejného moba (podle patřičného levelu), samozřejmě s mizivou pravděpodobností. Smysl této myšlenky tkví v rozšířené možnosti nabytí, unikátní věci (drop z moba = loterie => farma, pokoření world Bosse, kraft, nákup).

 19. Obtížnost a individuální role
 20. Hra by měla klást přirozené bariéry, nic by se nemělo povést napoprvé, a když se něco povede, hráč by z toho měl mít oprávněnou radost (při boji, kraftu a při plnění úkolů). V rámci individuálních dovedností by hráčům nemělo být umožněno dělat vše, měli by být vyhledáváni právě pro jejich konkrétní profese, ať už bojové nebo řemeslné a jejich schopnosti by se měli navzájem doplňovat.

 21. Zapomenuté oblasti
 22. Nastavit důvody, proč se vracet do starých oblastí s nízkými levely. Může to být třeba za účelem získání pozemků, materiálu nebo dobývání území či hradů.

 23. Globální mapa
 24. Celý svět by měl mít spojitou a přehlednou mapu s možností plynulého zoomování. Žádné regiony, žádné překlikávání! Každý chce zajisté vědět, kde přesně se momentálně nachází v rámci celého universa.

DocBrown          Autor:
Heslo:

Komentář:

Součet: 6 + 7 ⇒


*Heslo slouží pro zpětnou editaci!

DocBrown 2014